Uludağ Turları Tatil Home Kış Masalı İçin Bavulunu Hazırla!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Uludağ Tarihi

Hıristiyan Keşişlerin Dağı Günümüz Turizm Merkezi

Özellikle kış sezonunun vazgeçilmez turistik mekanlarından biri olan Uludağ tarihi itibariyle her zaman göz önünde olan bir lokasyondu. Belki de daha önce defalarca tatil yaptığınız Uludağ’ın tarihi ve geçmişinde neler var, hiç merak ettiniz mi? Şimdiden söyleyelim, Antik Dünya’dan bugüne Uludağ tarih kaynaklarına göre farklı yönlerden olsa da önemini hep korudu.

Gelin Uludağ tarihi içerisindeki farklı dönemlere kısaca göz atalım. Sonrasında da Uludağ’ın nasıl en büyük kış ve doğa sporları merkezine dönüştüğünü anlamaya çalışalım. İşte merak edenler için Uludağ tarihi...

Önce Oluşumuna Bakalım! – Uludağ Tarihi

Her ne kadar Uludağ tarihçesi deyince ilk olarak aklımıza geçmiş medeniyetlerdeki yeri gelse de Uludağ tarihi hakkında ilk olarak oluşumundan başlamakta fayda var. Uludağ’ın oluşumuna baktığımızda da Uludağ kütlesinin 1.dönem adı verilen jeolojik dönemde oluştuğu bilinmektedir. Yaklaşık 250 milyon yıl önce Uludağ bölgesi kara haline dönüşmüştür. Uludağ, 2500 metreyi aşan yüksekliğini ise “Alp Orojenezi” adı verilen, Anadolu’da 135 milyon yıl önce başlayarak günümüzde halen devam eden dağ oluşumu hareketleri sırasında kazanmıştır.

2500 metrelik yüksekliğiyle günümüzde Türkiye’nin en önemli kış sporları merkezi olan Uludağ tarih açısından en azından 135 milyonluk bir geçmişe sahiptir, diyebiliriz.

Tanrıların Dağı: Olympos – Uludağ Tarihi

Antik Çağ’da ünlü tarihçi Heredot’a kadar dayanan bölgenin bilinen ilk adı Olympos’tur. Heredot’tan 400 yıl sonra yaşayan Amasya doğumlu tarihçi Strabon Uludağ’dan “Mysia Olympos” olarak bahseder. Mysia, Lidya dilinde gürgen ağacı anlamına gelmektedir. 

200’lü senelerde Roma İmparatorluğu’nun egemenliğine geçen bölgede ilk manastırlar kurulmaya başlanmış ve bunlar 8. yüzyıla gelindiğinde sayıca oldukça fazla hale gelmiştir. 6 kutsal dağdan biri olarak kabul edilir.

Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi - Uludağ Tarihi

Uludağ tarih kitaplarında sonraki yıllarda Osmanlı himayesinde iken Hıristiyan keşişlerin buradan kaçtığı bilinen bir lokasyon olarak yer alır. Bazılarının yeri Doğlu Baba, Geyikli Baba, Abdal Murat gibi Müslüman dervişlerin inzivaya çekilmeleri için ayrılmıştır. Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte, 1925’te buranın ismi sunulan öneriyle Uludağ olmuştur.

60’lardan Sonra Turizm Merkezi Oldu! – Uludağ Tarihi

Uludağ’ın geçmişi itibariyle uzun yıllar turizm açısından pek bir vadetmediğini vurgulamak gerekir. 1933’te bölgeye otel yapılmış ve yol iyileştirme çalışmalarına başlanmıştır. Buna rağmen bölgenin tam anlamıyla canlanması Uludağ’ın tarihi hakkında yazılanlara baktığımızda bu dönem değildir.

1963 yılına gelindiğinde ise Türkiye’nin ilk teleferiği buraya kurulmuştur. Bunu takiben hizmete giren ayak tesisleri ile günümüzün en büyük kış sporları merkezi haline gelen Uludağ her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Uludağ, ilerleyen yıllarda giderek artan özel ve kamuya ait resmi konaklama tesisleri; telesiyej ve teleskileri ile kış aylarının tatil rotası haline gelmiştir. Uludağ’ın tarihi ve doğal gelişimi içerisinde kayak otelleri ve tesisler de gelişerek bölgenin büyümesine katkı sağlamıştır.

[widget-130]

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (850) 532 33 98