Uludağ Turları Tatil Home Kış Masalı İçin Bavulunu Hazırla!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Uludağ Kar Kalınlığı

Keyifli Bir Kış Tatilinin Olmazsa Olmazı: Beyaz Örtü

Hayalinizdeki kış masalını ve kayak keyfini gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız hiç kuşkusuz koşulların da buna uygun olması gerekir. Peki genel olarak Uludağ kar kalınlığı ve kayak pistleri hakkında bilginiz var mı? Nasıl bir tatilin sizi beklediğini biliyor musunuz?

Sizler için aşağıda Uludağ 2022 kış sezonu için kar kalınlığı ve kayak pistlerinin durumunu inceledik. Tatil planlarınızı yapmaya başlamadan önce yazımızı inceleyin ve Uludağ kış kayak sezonu hakkında bilgi alın...

Önce Uludağ’ı Tanıyalım! – Uludağ Kış Kayak Sezonu

Uludağ kar kalınlığı hakkında konuşmaya geçmeden önce genel olarak Uludağ’ın nasıl bir coğrafya olduğuna göz atalım. Uludağ’ın en yüksek tepesi, yani zirvesi 2493 metredir. Buraya Kara Tepe ismi verilmektedir. Bu bölgede kayak yapılamaz ama daha alçak olan Fatin Tepe (2050 m) ve Kuşaklı Kaya (2232 m) bölgelerinde kayak pistleri vardır. 

Bu kayak pistlerinin kar kalınlıkları da yılın belirli dönemlerinde değişir. Kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanan Uludağ’ın uzunluğu 40 km’yi bulur. Genişliği ise 15-20 km’dir. Bursa’ya bakan yamaçları kademeli, güneye Orhaneli’ne bakan tarafları ise düz ve daha diktir.

2022 Kış Kayak Sezonu Uludağ Kar Kalınlığı

Genel olarak Uludağ hakkında bilgi verdiğimize göre Uludağ kar kalınlığı hakkında daha spesifik bilgiler verebiliriz. Uludağ’a ilk kar genellikle Kasım ayında düşer. Ancak kayak yapılmaya elverişli zamanlar yılbaşını bulur. Kayak mevsimi Mart ayının sonuna, bazen Nisan ayının başına kadar sürer. Dağın doruk noktasındaki karlar yaz kış erimez. 1700 m’nin üzerinde kışın Şubat sonunda 150 cm-400 cm arasında kar kalınlığı oluşmaktadır.

Kar yağışlı gün sayısı da zirveye doğru artar. Bursa’da kar yağışlı gün sayısı 7,5 gün ve karla kaplı gün sayısı 9,4 gün iken Sarıalanda (1620 m) kar yağışlı gün sayısı 48,9 gün ve karla kaplı gün sayısı 109,9 güne çıkar, Uludağ otellerde (1877 m) kar yağışlı gün sayısı 67,5 gün karla kaplı gün sayısı 179,3 güne ulaşır.

Gözlemlenmiş en yüksek Uludağ kar kalınlığı 430 cm’dir. Genellikle en yüksek kar kalınlığına sanıldığı gibi kış aylarında değil, mart ayında ulaşılır. Kayak sporu için ortalama istatistiki veri olarak bakıldığında donlu gün sayısı 144,7, gündüz en yüksek sıcaklığın 0’ın altında olduğu gün sayısı ise 54,9 gündür. Kayak için en uygun sıcaklıklar aralık ile mart sonu arasında gözlemlenir. Bu da gerek Uludağ kar kalınlığı gerekse mevsim koşulları açısından bölgenin bütün bir kış boyunca tatilcilere maksimum eğlence ve kış sporlarını deneyimleme imkanı sunduğunu göstermektedir.

[widget-130]

Yorum Yap

Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (850) 532 33 98